Babo raď

Zde se s Vámi budu dělit o zajímavé rady a postupy

Jak se postarat o řezané květiny

Zjistila jsem, že velká část zákazníků vůbec neví, že i řezaným květinám je potřeba věnovat trochu té péče, aby se Vám pak odvděčily delší životností a déle tak zdobily Váš domov. Jestli i Vy patříte k této skupině, která vozí kytku třeba dvě hodiny v autě a pak ji jen „šoupne“ do vázy, tak prosím čtěte dál, poradím Vám pár tipů…

V první řadě natočte vodu do čisté, umyté vázy, tím oddálíte okamžité množení bakterií. Voda je samozřejmě lepší odstátá, teplota pokojová..ale to už je nadstandart pro opravdové nadšence.

Do vázy pak nasypejte výživu, kterou dostanete v květinářství, buď v podobě prášku nebo v tekuté formě. Výživa má několik funkcí, udrží vodu déle čistou, také upraví PH a v neposlední řadě dodá rostlinám potřebné živiny. Pokud nemáte výživu, můžete přidat do vody pár kapek dezinfence, ale opravdu pár kapek. Dezinfekce opět udrží vodu čistou, tím se oddálí přirozené hnilobné procesy. Ale i tak je dobré květinám po pár dnech vodu ve váze opět vyměnit.

A teď nejdůležitější část péče, stonky všech rostlin, které budete mít ve váze, seřízněte šikmým dlouhým řezem, tím zvětšíte plochu, kterou může rostlina vodu přijímat. Navíc za tu dobu, kterou byla květina na cestě a nasála do kapilár, kterých je ve stonku nespočet, vzduch a obtížně pak vodu absorbuje. Nůžky na sestřižení nedoporučuji, ty křehké stonky květin zmáčknou a sníží tak průchodnost kapilár. Prostě si nacvičte řez nožem, to se vždycky hodí a nejen na řezané květiny.

Přeji Vám i Vašim květinám dostatek čisté vody a krásné dny…

Jak pečovat o kokedamy  

Rozmazlovat tyto měkkoučké mechové krasavice je v podstatě relaxační záležitost. Pokud jim věnujete zhruba 15 minut týdně. Budou Vám dělat radost a dekorovat Váš interiér i mnoho let. Péče o ně sice vyžaduje jistou systematičnost a přípravu, ale není to vůbec nic složitého a klidně do toho můžete zapojit i děti. Stačí, když je 1-2x týdně ( podle druhu rostliny, stejně jako ty v květníku) ponoříte na několik minut do odstáté nebo dešťové vody. A právě to je základ úspěchu, protože jejich mechový kabátek pak zůstane pěkně zelený . Takže pokud budete koupání zeleného mazlíka lajdat v právě natočeném kbelíku chlorované vody, mech brzy nevzhledně zhnědne a to už tak dekorativní není. Hnojení není potřeba, pokud jste si pořídili kokedamu od odborníka, který používá pro výrobu svých kokedam ty správné a ne zrovna levné ingredience. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji nákup rostlin v hypermarketu. Tam japonský jíl určitě nenajdete a nejen kokedama odtud dlouho nevydrží. Základem směsi na kokedamy je totiž černý japonský jíl – ketotsuchi, ten je bohatý na zásobu živin a udržuje kořenům ideální klima. Proto také nedoporučuji máchat kokedamu příliš dlouho, protože pak se právě živiny obsažené uvnitř vyplavují. Po roce, nebo i déle (já třeba nehnojím ani pokojovky), můžete jednou za čas dopřát rostlině do koupele trošku hnojiva, nebo jednoduše zapíchnete zhora k rostlině tyčinku s hnojivem, ale není to nutné. Záleží jak rostlina vypadá a jak se jí daří, pokud máte pocit, že už nevypadá tak jako ,,zamlada,, můžete jí dopřát. Takže kokedamu máme vykoupanou, necháme ji chvíli okapat třeba na talíři, a aby z ní opravdu nekapala voda a nezničila např. parkety, můžete ji ale velmi jemně dlaněmi jakoby poňuchat přebytečnou vodu tak z mechu odstranit, pak už ji jen zavěsíte zpátky na háček a je to. Jednoduché, viďte?

Přeji Vám krásné dny s Vašimi kokedamami